Nieuws

Minister Beenders voert strijd tegen phishing nog verder op door spoofing aan te pakken

Team Vooruit

Tuesday 02

June 2026 12:08

Minister van Consumentenbescherming, Rob Beenders (Vooruit), voert de strijd tegen phishing en digitale fraude verder op en heeft een nieuwe maatregel beslist om spoofing tegen te gaan. “Phishing bestrijden vraagt actie op alle fronten, ook binnen de telecomsector”, zegt minister Beenders.

Spoofing aanpakken

Het is je misschien al eens overkomen. Je krijgt een berichtje dat lijkt alsof het komt van een betrouwbare organisatie zoals je bank, de politie, overheidsdienst of energieleverancier, maar eigenlijk gaat het om een crimineel die je probeert op te lichten. Dat noemt men spoofing. Bij spoofing probeert een crimineel je te misleiden door gebruik te maken van het telefoonnummer van een gekende organisatie.

Deze betrouwbare nummers gaan extra beschermd worden, en kunnen geregistreerd worden. Wanneer er misbruik vastgesteld wordt, zal het nummer van de crimineel geblokkeerd worden. Op deze manier zorgen we ervoor dat er geen misbruik kan gemaakt worden van telefoonnummers van banken, energieleveranciers, overheden…

 

Strijd tegen phishing 

“Een belangrijke waarschuwing voor consumenten: energieleveranciers of banken… zullen je nooit bellen met het algemene nummer van hun helpdesk. Als dat wel gebeurt, kan je ervan uitgaan dat het over phishing gaat”, zegt minister Beenders.

Telecomoperatoren hebben nu ook al eigen maatregelen genomen tegen fraude. Vorig jaar blokkeerden de drie telecomoperatoren (Telenet, Proximus en Orange) 33 miljoen frauduleuze sms’en. Ook 72 miljoen oproepen werden door Telenet en Proximus geblokkeerd.

Met de nieuwe maatregel wordt de strijd tegen phishing verder opgevoerd. De wetsaanpassing kadert binnen een veel bredere aanpak tegen phishing en online oplichting. 

De voorbije maanden werden al verschillende bijkomende maatregelen afgesproken met de bankensector. Zo werd al de IBAN-naamcontrole ingevoerd door minister Beenders, waardoor consumenten automatisch gewaarschuwd worden wanneer de naam van een begunstigde niet overeenkomt met het rekeningnummer. 

Daarnaast komt er één centraal telefoonnummer om phishing te melden, worden banken verplicht om klanten te verwittigen wanneer betalingslimieten verhoogd worden en komt er een afkoelingsperiode bij limietverhogingen.

Voor de zomer verwacht Rob Beenders tevens een concreet actieplan van de banken tegen phishing, de gesprekken hierover zijn lopende met de bankensector Febelfin.

 

👉​ In een notendop

Vooruit-minister van Consumentenbescherming Rob Beenders voert de strijd tegen phishing nog verder op. Hij neemt maatregelen om spoofing tegen te gaan door betrouwbare nummers extra bescherming te geven. Wordt er misbruik vastgesteld, dan zal het nummer van de crimineel geblokkeerd worden.


Ga naar Laatste nieuws
Over de Auteur

Team Vooruit

Deel dit artikel met je vrienden.