Nieuws

Minister Depraetere garandeert deze winter verwarming voor gezinnen die het financieel moeilijk hebben

Team Vooruit

Wednesday 26

November 2025 10:06

Je huis verwarmen is basis, geen luxe. Toch zijn er nog altijd duizenden gezinnen voor wie de energiefactuur onbetaalbaar is. Dankzij Vlaams minister van Energie Melissa Depraetere (Vooruit) kunnen deze gezinnen de komende maanden rekenen op financiële steun om hun woning warm te houden. “Je huis verwarmen zou basis moeten zijn. Door gezinnen die het financieel moeilijk hebben te helpen de energiekosten te dragen, zorgen we ervoor dat zij deze winter niet in de kou zitten”, zegt minister Depraetere.

Waarom zoveel gezinnen zonder verwarming vallen

Zo’n 85.106 gezinnen in Vlaanderen krijgen hun energie rechtstreeks via Fluvius geleverd. Dat zijn vaak gezinnen met een digitale meter die je eerst moet opladen voor je gas of elektriciteit krijgt.

Maar wie te weinig geld heeft om op te laden, valt letterlijk zonder verwarming. In 2024 hebben ongeveer 15.600 gezinnen zichzelf afgesloten van het gasnet omdat ze hun meter niet meer konden opladen.

Minister Depraetere wil dat scenario deze winter vermijden.

 

Hoe helpt minister Depraetere deze gezinnen?

Tussen 1 november 2025 en 1 april 2026 kunnen Fluvius-klanten opnieuw een beroep doen op het systeem van minimale levering. Dat betekent:

  • Je vraagt hulp aan bij je OCMW.
  • Je krijgt geen geld in cash, maar om de twee weken een oplading op je digitale meter.
  • Die oplading komt overeen met ongeveer 60% van een basisverbruik, genoeg om je woning warm te houden.

Op die manier hebben gezinnen de hele winter door een minimum aan comfort en warmte.

De Vlaamse overheid betaalt achteraf 70% van die kosten terug aan de OCMW’s. Intussen bieden bijna 9 op de 10 OCMW’s de minimale levering aan. Depraetere heeft de overige gemeenten aangemoedigd om dat voorbeeld te volgen.

 

Ook elektriciteit wordt de komende jaren goedkoper

De financiële steun voor de koude wintermaanden is belangrijk, maar Depraetere werkt ook aan lagere energiefacturen op lange termijn.

“De komende jaren haal ik heel wat heffingen uit de elektriciteitsfactuur”, zegt de minister. “Daardoor wordt elektriciteit eindelijk goedkoper. Dat is goed voor de portemonnee én voor het klimaat: betaalbare, propere energie van bij ons.”

 

🔎 Meer weten? 

Ontdek hier hoe Vooruit werkt aan betaalbare, zekere en duurzame energie voor iedereen.


Ga naar Laatste nieuws
Over de Auteur

Team Vooruit

Deel dit artikel met je vrienden.