Nieuws

Frank Vandenbroucke maakt zorg toegankelijker met videoconsultaties - “Zo kunnen we patiënten vaak sneller helpen én verlagen we de druk op onze zorgverleners”

Team Vooruit

Monday 18

May 2026 13:54

Een afspraak bij de kinesist, logopedist of vroedvrouw zal binnenkort ook vaker van thuis uit kunnen gebeuren. Minister van Volksgezondheid, Frank Vandenbroucke (Vooruit) zet namelijk verder in op videoconsultaties in de zorg. Zo wil Vooruit patiënten sneller helpen én tegelijk de druk op zorgverleners verlagen. “Videoconsultaties zijn een nuttige aanvulling op zorg. Wanneer je dat goed organiseert, heeft iedereen er baat bij”, zegt Vandenbroucke.

De nieuwe regeling geldt voor kinesitherapeuten, logopedisten en vroedvrouwen. Bij artsen bestaan videoconsultaties vandaag al langer. Fysieke consultaties blijven uiteraard de basis. Videoconsultaties zijn een aanvulling, geen vervanging. De patiënt behoudt ook altijd de keuze om een fysieke afspraak te maken.

Frank Vandenbroucke: “Videoconsultaties maken het soms makkelijker om patiënten goed op te volgen, wanneer het kan en wanneer de patiënt het zelf wil uiteraard. Zorg wordt dan niet onderbroken door drukke agenda’s of moeilijke verplaatsingen.

 

Slimme combinatie van fysieke zorg en videoconsultaties

De nieuwe regeling maakt het bijvoorbeeld mogelijk voor ouders om hun kindje thuis te laten opvolgen door een logopedist. Ook zwangere vrouwen kunnen sneller begeleiding krijgen van een vroedvrouw zonder telkens een verplaatsing te moeten maken. Daarnaast kunnen ouderen met gewrichtspijn oefeningen opvolgen via videoconsultaties met hun kinesitherapeut.

Voor kinesitherapie komt er daarnaast ook telemonitoring: een systeem waarbij patiënten digitaal opgevolgd kunnen worden via vragenlijsten of metingen.

 

Zorg toegankelijk houden

Vooruit wil met deze hervorming onze gezondheidszorg toegankelijker en werkbaarder maken. Door zorg slim te organiseren, kunnen patiënten sneller geholpen worden én houden zorgverleners meer tijd over voor wie fysieke zorg nodig heeft. De nieuwe regeling voor kinesitherapie en vroedvrouwen gaat in vanaf 1 juli 2026. Voor logopedie volgt de regeling vanaf 1 augustus 2026.

 

👉 In een notendop

Minister van Volksgezondheid, Frank Vandenbroucke (Vooruit) blijft investeren én hervormen in onze gezondheidszorg. Zo voert Vandenbroucke de optie van videoconsultaties in voor kinesisten, logopedisten en vroedvrouwen. Patiënten zullen zo makkelijker van thuis uit opgevolgd kunnen worden. Videoconsultaties moeten zorgen voor een betere opvolging én minder druk op zorgverleners. Fysieke consultaties blijven de basis, met keuzevrijheid voor de patiënt. De nieuwe regeling gaat in vanaf juli en augustus 2026.


Ga naar Laatste nieuws
Over de Auteur

Team Vooruit

Deel dit artikel met je vrienden.