LOKAAL: Evergem - Lezing Vader Anseele
Vooruit Evergem
Monday 27
October 2025 21:28
Op zondag 26 oktober organiseerden we samen met het August Vermeylenfonds Evergem een inspirerende voormiddag. Na een gezellig ontbijt dompelde auteur Eric Bauwens ons onder in het bijzondere levensverhaal van Vader Anseele – de grondlegger van de socialistische beweging in België.
Edward Anseele (1856–1938) was een gedreven Gents politicus en medeoprichter van de Belgische Werkliedenpartij én de coöperatieve Vooruit.
Na het uitbreken van talrijke hevige stakingen moest Anseele enige tijd in de gevangenis doorbrengen, onder meer omdat hij arbeiders aanzette tot opstandigheid. Uiteindelijk werd hij alsnog verkozen als volksvertegenwoordiger in het Belgisch parlement.
De partij kende grote prestaties: eigen apotheken, bakkerijen en fabrieken werden opgericht om de arbeiders en hun gezinnen vooruit te helpen. Anseele liet onder meer het huidige kunstencentrum Vooruit bouwen (hij vond nl. dat iedereen recht had op cultuur en ontspanning), samen met de gebouwen Bond Moyson en Ons Huis aan de Vrijdagmarkt in Gent (geïnspireerd op een Parijs warenhuis).
Als visionair ondernemer bouwde hij een sociaal-economisch imperium uit, en tijdens de oorlogsjaren zorgde hij ervoor dat Gent niet verviel in honger en kou. Hij was een pionier: dankzij hem kwamen het algemeen stemrecht en de achturige werkdag een stap dichterbij. Zijn idee van groepsaankopen om prijzen te drukken, is vandaag nog altijd verrassend actueel.
Eric Bauwens – auteur van het boek “Vader Anseele: Edward Anseele, politicus, ondernemer, mythe” – schetste een levendig portret van Anseele. Hij bracht niet enkel duiding, maar las ook verschillende treffende passages en citaten uit zijn werk voor, waardoor het verhaal nog rijker en menselijker werd. Met de nodige humor en veel passie maakte hij duidelijk hoe deze sterke leider de versplinterde socialisten wist te verenigen en tegelijk zelf een mythische figuur werd. Het roept de vraag op: hoe kan iemand met zo’n impact bijna vergeten raken?
We kijken met trots terug op een geslaagde en leerrijke ochtend. Een welgemeende dankjewel aan het August Vermeylenfonds, aan alle aanwezigen én natuurlijk aan Eric Bauwens voor zijn boeiende verhaal.
Ga naar Vooruit Evergem
Over de Auteur
Vooruit Evergem
Deel dit artikel met je vrienden.